1. Kupujte jen to, co skutečně potřebujete 

Před odchodem na nákup si prohlédněte, co v ledničce máte a co je potřeba nakoupit. Tak se vyhnete zbytečnému přeplňování lednice a vyhazování prošlých potravin, které jste nestihli spotřebovat. 

2. Udržujte lednici v čistotě
Pokud se pustíte do organizace ledničky, začněte tím, že vyndáte všechno ven a pořádně ji vyčistíte. 

3. Uspořádejte vše na správné místo
Díky chytrému uspořádání budete mít přehled, co všechno v lednici máte (a díky tomu si ušetříte spoustu hledání, při kterém z lednice utíká chlad) a také snížíte množství odpadu, protože nic nepřehlédnete a budete mít na očích i produkty, které je třeba sníst co nejdříve. Určitě si sami najdete systém, který vám bude vyhovovat nejlépe. Pro začátek můžete zkusit třeba toto: 

Horní police
Nahoře bývá největší teplo, takže se tato polička určitě nehodí na žádné maso. Naopak je to ale skvělé místo na chlazené připravené jídlo, nebo na věci, které je třeba brzy sníst. Také to bývá první police, kterou uvidíte, když lednici otevřete, takže je dobré si sem uložit potraviny, po kterých saháte často.

Střední police
Ve střední části bude nejlépe mléčným výrobků, sýrům a uzeninám.

Spodní police
Spodní police se skvěle hodí na maso a ryby. Nejen, že je to nejchladnější místo v lednici, takže je zde menší riziko zkažení, ale také se nebudete muset bát, že v případě poškození obalu kontaminujete další jídlo v ledničce.

Zásuvky
Tady je to snadné – zásuvky by měly pomáhat udržet maximální čerstvost, proto do nich patří zejména ovoce a zelenina. 

Dveře
Dvířka jsou nejteplejší částí vaší lednice, takže zde skladujte potraviny, které nejsou náchylné na změnu teplot, například různé džemy či ochucovadla. 

4. Řazení dle expirace
Při vybalování nákupu dejte produkty s nejdelší expirací dozadu a “starší” produkty dopředu, ať máte jistotu, že je sníte nejdříve. Typicky je tento tip využitelný třeba u jogurtů, kterých se v rodinách kupuje často hodně. 

5. Sekce “sníst co nejdřív”
Díky tomuto bodu omezíte plýtvání a sníte vše, co je potřeba. Vyčleňte si část lednice na sekci “sníst co nejdřív” – může to být část poličky, nebo třeba plastový kontejner, do kterého budete tyto potraviny dávat. 

6. Označení data otevření
U potravin, které jsou náchylnější ke zkažení si napište datum otevření přímo na obal - jako příklad můžeme uvést majonézu, která má sice dlouhou trvanlivost, nicméně po otevření je třeba ji zkonzumovat do 3-4 týdnů. 

7. Vybavte lednici dózami
Snadný způsob, jak zajistit, že se budete držet svého systému a mít vše na svém místě, je investovat do několika mělkých průhledných nádob. Ty jsou užitečné při udržování podobných potravin pohromadě.

Průhledné kontejnery vám pomohou udržet si přehled a zároveň se mnohem lépe vyndávají a čistí, než když musíte umývat celou polici. 

8. Pozor na přeplnění
V ledničce by měl stále cirkulovat vzduch, proto se snažte prostor nepřeplňovat, aby bylo stále zajištěno správné chlazení. 

9. Chytré uchování bylinek
Bylinky můžete uchovávat v plastovém kontejneru, do kterého dáte papírovou utěrku nasáklou vodou, nebo ve skleněných nádobách (třeba od okurek) s čerstvou vodou. Díky tomu zůstanou mnohem déle čerstvé, navíc v ledničce vypadají moc hezky. 

10. Chytré uchování bobulovin
Maliny, borůvky, jahody,... všechny tyto plody si udrží déle čerstvost, když je před uložením do chladničky omyjete vodou s octem.

A co do lednice nepatří?
Určitě do ní nedávejte avokádo, banány, rajčata či exotické plody. 

Věříme, že vám tipy pomohly, vaše lednička bude přehlednější a vy tak budete šetřit jídlo i peníze.