Pravidelnost je klíčová 

Naše těla milují pravidelnost a rytmus. Díky pravidelnému přísunu jídla a tekutin děláte dobře svému metabolismu a ten může fungovat na plné obrátky.
Názory na to, jak často jíst se různí – zatímco jedni odborníci doporučují jíst několik malých jídel a svačin s odstupem 3-4 hodiny, jiní nedají dopustit například na přerušovaný půst, kde se střídají 8hodinová okna jezení s 16 hodinami půstu. Faktem ale je, že je každé tělo jedinečné a tak si musíte sami vyzkoušet svou ideální cestu a zjistit, v jaké pravidelnosti se cítíte nejlépe vy.
Častým nešvarem bývá vynechávání jídla. Mohlo by se zdát, že přijmete méně kalorií a budete tak rychleji hubnout. Opak je však pravdou, hladovění negativně ovlivňuje metabolismus a podobně působí také konzumace tzv. prázdných kalorií. Tělo totiž začne šetřit energii.

Hydratace

Dostatek vody je nezbytný pro to, aby tělo fungovalo co nejlépe – voda zajišťuje optimální fungování metabolismu a může pomoci člověku zhubnout.
Vaše tělo potřebuje vodu ke zpracování kalorií. Pokud jste byť jen mírně dehydratovaní, může se váš metabolismus zpomalit. Studie uvádí, že dospělí, kteří vypili osm nebo více sklenic vody denně, spálili více kalorií než ti, kteří vypili jen čtyři.
Jak ale pitný režim skutečně dodržovat? Snažte se s každým jídlem i svačinou vypít sklenici vody nebo jiného neslazeného nápoje. Denně se doporučuje vypít alespoň 0,5 l vody na každých 15 kg váhy (příklad – dle tohoto výpočtu má vypít člověk o hmotnosti 60 kg alespoň 2 l vody denně).
Vodu najdete také v ovoci a zelenině – rekordmanem je třeba meloun či okurka.

Zelený čaj či káva

Zelený čaj může být skvělou alternativou sladkých šťáv. Jeho pití navíc pomůže zajistit dostatečný pitný režim. Obsahuje kofein, který prokazatelné zrychluje metabolismus na několik hodin. Není však radno to se zeleným čajem přehánět, doporučují se 1-2 šálky denně.
Pokud patříte mezi konzumenty kávy, bude se vám líbit, že napomáhá zvyšování energie a koncentrace. Zároveň díky kofeinu krátkodobě zrychluje metabolismus.

Silový trénink 

Pohyb a cvičení je důležitou součástí zdravého životního stylu.
Silový trénink (zvedání činek, cvičení s vlastní vahou či s odporovými gumami atd.)  vám pomůže budovat svaly a v důsledku toho zrychlit metabolismus. Svalová hmota má totiž vyšší rychlost metabolismu než tuk. Laicky řečeno musí tělo pro udržení a budování svalové hmoty vyvinout více energie.

Pryč se stresem

Stres ovlivňuje hladiny hormonů v našem těle. Kvůli němu tělo produkuje více kortizolu než obvykle. Kortizol je hormon, který pomáhá regulovat chuť k jídlu. Pokud není v rovnováze, mohou se lidé uchýlit k nesprávnému stravování, včetně dietního omezení. To pak vede k nezdravým stravovacím návykům a ty mohou narušovat metabolismus.
Stres také úzce souvisí s kvalitou spánku.

Dostatek spánku

Když člověk spí málo, tělo uvolňuje hormon ghrelin (růstový hormon), který může vyvolat pocit hladu. Uvolňuje také méně leptinu, hormonu, který je zodpovědný za pocit sytosti.
Dostatek spánku pomáhá zajistit, aby tyto hormony zůstaly v rovnováze. Správné množství spánku se mezi jednotlivci liší, obecně ale můžeme říct, že se doporučuje spát alespoň 7–8 hodin za noc.

Opravdové jídlo = málo zpracované potraviny

Vysoce zpracované nebo ultrazpracované potraviny obvykle obsahují přidaný cukr, sůl, nezdravé tuky a chemické přísady a často mají nízký obsah vlákniny a vysoce kvalitních bílkovin.
Konzumace velkého množství vysoce zpracovaných potravin je spojena s vyšším rizikem vzniku nadváhy a obezity. Kromě toho je prokázáno, že pro strávení těchto potravin potřebuje tělo méně energie, což znamená, že při jejich konzumaci také spálíte méně kalorií a budete mít dříve hlad.
Zkuste najít způsob, jak vyměnit ultrazpracované potraviny za ty plnohodnotné – budete překvapení, že někdy stačí pro změnu opravdu málo. Pomůže vám s tím dostatek ovoce, zeleniny, celozrnné výrobky, luštěniny, ořechy a také výrobky Racio, které mají super-jednoduché složení.

Věříme, že vám naše tipy pomohly a nastartujete s nimi váš metabolismus!