15 tipů, jak ušetřit za jídlo

Vyšší ceny potravin zasáhly v dnešní době každého. Poradíme vám, jak při nákupech potravin ušetřit bez zbytečného omezování.

1. Připravujte si jídlo doma. Omezením stravování v restauracích a objednávání jídla domů se dá opravdu znatelně ušetřit.

2. Stanovte si rozpočet a dodržujte ho. Pokud zatím nemáte vůbec tušení, kolik za jídlo měsíčně utratíte, zkuste si nejprve schovávat všechny účtenky. Od celkové částky se pak můžete odrazit a hledat cesty, kde ušetřit. Díky rozpočtu předejdete pokušení utrácet za jídlo, které vlastně nepotřebujete.

3. Napište si nákupní seznam podle toho, co plánujete vařit. Buďte připraveni zaměnit ingredience, pokud je zrovna v obchodě nebudou mít, nebo budou drahé. Není špatné vymýšlet jídla na základě toho, co je zrovna ve vaší oblíbené prodejně v akci.

4. Nenakupujte hladoví. V tu chvíli mnohem snadněji podlehnete pokušení sáhnout po nezdravých potravinách “na chuť”, které vám nic dobrého nepřinesou a vlastně je doma ani nepotřebujete.

5. Pokud máte prostor, nakupte základní suroviny jako je rýže či mouka ve větším balení, které vychází výhodněji. Vždy ale zvažte, jestli to opravdu dokážete spotřebovat a nekupujte zásob zbytečně moc!

6. Kupujte ovoce a zeleninu, která je zrovna v sezóně, mívá nejlepší cenu. Stojí také za to si vyhlédnout menší prodejce, kteří mohou mít nižší ceny, než supermarkety.

7. Podívejte se na koutek zlevněné ovoce a zeleniny před koncem trvanlivosti, nebo “ošklivek”. Pokud z nich budete hned vařit, nebo je zamrazíte, je to příležitost, jak ušetřit.

8. Srovnejte si ceny jednotlivých druhů masa (například kuřecí stehna / kuřecí prsa), rozdíl může být větší, než si myslíte. Konkrétně u kuřete vychází nejlépe, když ho koupíte celé, naporcujete a postupně spotřebujete (s využitím mrazáku a kostí na vývar).

9. Zásobte si mrazák zeleninou, která je nakrájená a připravena k použití kdykoli i v menším množství a bez odřezků. Pokud máte v lednici zeleninu, kterou nestíháte spotřebovat, naporcujte ji do sáčků a zmrazte, bude se vám hodit.

10. Řezané bylinky ze supermarketu bývají opravdu drahé, takže je dobré je uchovávat tak, aby vám co nejdéle vydržely. Doporučujeme je skladovat v lednici, ve sklenici s vodou, případně v sáčku či skleněné dóze spolu s mokrým ubrouskem. Funguje to téměř na všechny bylinky, třeba i na koriandr!

11. Udělejte si na večeři o porci víc a vezměte si ji pak další den do práce na oběd. Vlastní jídlo bývá vždy levnější a často také kvalitnější, než obědy v kantýně.

12. Tlakový hrnec vám pomůže ušetřit čas i peníze za energii. Obzvlášť vhodný je pro vaření vývarů, dušených mas a luštěnin.

13. Snažte se nic nevyhazovat, použijte opravdu všechno – spousta odřezků zeleniny jde použít do vývaru, starší chleba na topinky či krutony, přezrálý banán do smoothie či banánového chlebíku. Pokud máte potravinu, se kterou si nevíte rady, inspirujte se na internetu. Uvidíte, že za čas si už budete mnohem jistější a poradíte si s čímkoli.

14. Mějte přehled o svých zásobách a jejich trvanlivosti. To vám zaručí, že nekoupíte nic zbytečně a zároveň nic nevyhodíte kvůli prošlé trvanlivosti.

15. Vezměte si s sebou tašku. Určitě jich domá máte spoustu, a tak je zbytečné neustále platit za nové – poděkuje vám nejen vaše peněženka, ale i příroda.

Věříme, že vám následující tipy pomohly a držíme palce, ať se vám šetření daří.