Tento proces je o mnoho složitější a zdlouhavější než první varianta, proto také obnova glykogenu může trvat až 3x déle. Jeho výhodou je samozřejmě značný efekt právě na hubnutí. Z výše popsaného jasně vyplývá, jak by měl každý sportovec časovat svůj příjem energie. V případě, že ho druhý nebo ještě tentýž den čeká další náročný trénink, je potřeba do 30 minut po skončení aktivity zkonzumovat dostatečné množství sacharidů s vysokým glykemickým indexem s určitým množstvím proteinů (poměr 4 – 5:1). Zajistí tak dostatečně rychlé obnovení původních sil, které umožní, aby další trénink byl ještě lepší. Paradoxně tak může vést zvýšený příjem energie i k ubývání tukových zásob, protože organismus přestane být stresován nedostatkem a mnohem ochotněji a efektivněji pálí tuk při výkonu i mimo něj.
V případě rekreačního sportovce nebo závodícího „hobíka“ je doporučován pro zvyšování zdatnosti stejný postup. Pro hubnutí je možné počkat s prvním jídlem po tréninku cca 1 hodinu a využít tak intenzivního odbourávání tuků v tuto dobu. Je však nutné počítat s tím, že regenerace se může po úplném vyčerpání glykogenu protáhnout i na více než 24 hodin. Nejíst po tréninku za účelem hubnutí je tedy možné, pokud se trénuje alespoň obden, ne častěji. Porušení této zásady vede ke zpomalení metabolismu, často ke zhoršení výkonu a hlavně k „šetření“ tukových zásob, které brání redukci a zvyšuje pravděpodobnost jojo efektu.
U výkonnostních a profesionálních sportovců se nejčastěji setkáváme s potřebou výkon ještě dále zlepšovat, případně i měnit složení těla v neprospěch tuku. Zde je největší prostor pro „čarování“ s glykemickým indexem potravin. U enormních výkonů je potřeba dodávat tělu energii ideálně tak rychle, jak je spotřebovávána nebo po výkonu obnovována. Bohužel, v maximálních zátěžích je většina krve přítomna v pracujících svalech a efektivita trávení je velmi omezena. Cca za 1,5 hod. zátěže začíná docházet glykogen, a pokud nemá sportovec šanci doplnit energii jídlem nebo pitím, musí zastavit a odpočinout si. Při výkonu se hodí pro doplňování energie právě potraviny s co nejvyšším GI, protože ty kladou na trávení minimální požadavky a bez větší zátěže trávícího traktu dokážou být přeměňovány na glukózu a energii. To samé platí po skončení tréninku nebo závodu, protože v tomto případě je potřeba pro změnu spálenou energii v dostatečném množství co nejrychleji (do 30 minut) získat zpět. Proto nelze vždy bezvýhradně souhlasit s tvrzením, že ke zdravému životnímu stylu patří jen potraviny s nízkým GI, a ty s vysokým je třeba vyloučit. Bílá mouka, bílá rýže, cukry, pufované obiloviny v jídelníčku sportovce jsou ideálními příklady tohoto zdánlivého paradoxu.
Jídelníček, který by prospíval účelu a úmyslu každého však není možné úplně jednoduše navrhnout. Nejlepších výsledků je dosaženo, vezme-li se v potaz nejen aktuální stav organismu, subjektivní pocity a hodnocení, ale také tělesný vývoj v řádu i desítek let, stav vnitřního prostředí, stravovací návyky a mnohé další. Péče o zdraví a stravování se pak ale vrátí i se všemi úroky.