Jak se zpracovávají kakaové boby

Sklizené plody kakaovníku se otevřou a následně fermentují na hromadách či boxech. Fermentací se plod zbaví dužiny, která je kolem kakaových bobů, a která by se snadno mohla začít kazit. Právě fermentací získají kakaové boby svou typickou hnědou barvu. Po fermentaci se boby musí usušit. Sušením pozbývají boby až 55% své hmotnosti. Dalším krokem je pražení, které je nezbytné pro zjemnění chutí a zlepšení barvy. Upražené boby se dále drtí, zbavují zbytků slupek a klíčků. Takto vyčištěná drť se rozmělňuje kakaovými mlýny, čímž vzniká tekutá kakaové hmota. Ta obsahuje kakaové máslo a kakaový prášek.

Jak se vyrábí čokoláda a jak poleva

Pokud se vyrábí čokoláda, k tekuté kakaové hmotě se přidá ještě další kakaové máslo navíc oproti tomu přirozeně obsaženému, dále cukr a případně mléko, pokud jde o mléčnou čokoládu, a další přísady jako třeba vanilka. Složení čokolády z pohledu povinného obsahu kakaových složek a stejně tak nepovolených příměsí je pevně dáno legislativou.

Bio hořká čokoláda, kterou naleznete na našich bio chlebíčcích, tedy například obsahuje 50% kakaové hmoty, 40% třtinového cukru a 10% kakaového másla.  

K výrobě kakaové polevy se použije z kakaového bobu jen kakaový prášek a kakaové máslo se nahradí jiným rostlinným tukem. Další přísady se použijí podobně jako u čokolády (cukr, mléko, aroma…). Takováto poleva se nesmí jmenovat čokoládová, aby nedocházelo k omylu spotřebitelů.

Čokolády do naší výroby nakupujeme v Belgii, polevy v České republice.

Jako jsou výhody a nevýhody čokolády a kakaové polevy

Pravá čokoláda

Vzhledem k vysokému obsahu kakaových složek je její cena přímo závislá na ceně kakaových bobů obchodovaných na burze
Cena výrobků s čokoládou bude vždy vyšší než s polevou.
Je velmi náročná na správně dodržení všech výrobních a skladovacích postupů z pohledu času a teplot, každou chybu potrestá tzv. výkvětem, kdy se čokoláda stane matnou a šedou.
Velmi lehce taje, což sebou nese příjemné pocity na jazyku i upatlané prsty.

Kakaová poleva

Vzhledem k nižšímu obsahu kakaových složek je levnější.
Její zpracování (roztápění, temperování, chlazení) je mnohem jednodušší.
Není tak náchylná na výkyvy teplot při skladování a přepravě.
Méně se roztápí i v rukou při konzumaci.
Chuťově se ale čokoládě nevyrovná.


Obě varianty tedy mají své výhody i nevýhody, proto máme ve svém sortimentu obojí a je jen na vás, co si vyberete.