cvičení Racio
cvičení Racio

Jako malí většina z nás měla pohybu dostatek, každé odpoledne jsme trávili na čerstvém vzduchu, pobíhali z místa na místo a z hodinového sezení za školními lavicemi nám lezl mráz po zádech. V současnosti, ať je to zaměstnáním či obecně technologiemi při každém kroku, se stupeň našich aktivit rapidně snižuje. To souvisí se zvyšováním výskytu civilizačních chorob, jako je mimo jiné cukrovka či zvýšený krevní tlak, ale i stále častěji se objevující obezita.

V kombinaci se rostoucím pracovním tempem, sílícím tlakem a nároky v zaměstnání, ale i se sedavým či monotónním typem práce se prohlubují nejen fyzické, ale i psychické problémy. Stres, kterému jsme dennodenně vystaveni, zanechává na našem těle těžké šrámy.

Proto je důležité na pohyb nezapomínat a i přes zaplněná políčka v diáři několikrát do týdne alespoň na chvíli práci odložit a věnovat trochu pozornosti svému zdraví. Získáte tak nejen novou energii, ale třeba i zvýšíte své sebevědomí a budete se cítit celkově mnohem lépe.

Cvičení RACIO
Cvičení RACIO

Endorfiny i fyzická kondice – a další důvody pravidelného sportu

Jedním z nejznámějších psychických efektů, plynoucích z pravidelného pohybu, je vyplavování endorfinů do těla. Endorfiny neboli hormony štěstí, nemají své jméno jen tak nadarmo. Jsou totiž důvodem, proč se během cvičení cítíme tak dobře. Během tělesné aktivity jsou endorfiny vyplavovány do krve a navozují pak pocit pohody a štěstí. To ale není všechno, endorfiny jsou zodpovědné i za posilování imunitního systému a dokonce i podporují rychlejší léčbu případných onemocnění.

Pravidelným cvičením kromě psychické pohody zlepšíte znatelně i svou fyzickou kondici. Není to jen o tom, že jednodušeji vyjdete do kopce nebo se nezadýcháte na schodech, když se porouchá výtah v zaměstnání. Fyzická kondice je zodpovědná i za to, v jakém stavu jste během celého dne, jak jste schopní reagovat na zadané pracovní úkoly a plnit je, jak jste po zaměstnání unavení a kolik máte po celý den energie. Nejedná se pouze o něco, co potřebují vrcholoví sportovci. Fyzická kondice a její level je zodpovědná za celkový zdravotní stav a je důležité ji udržovat na odpovídající úrovni tak, aby podporovala zdraví jedince.

běhání venku Racio
běhání venku Racio

Benefity venkovního cvičení

Jedním ze způsobů, jak do svého denního režimu zařadit pravidelný sport, jsou venkovní aktivity. Sport na čerstvém vzduchu po celém dni stráveném v zaměstnání je vedle již výše zmiňovaných benefitů ideálním řešením, jak se odreagovat, načerpat novou energii a získat další sílu pro úkoly v práci i domácnosti. A pokud cvičíte v přírodě, uvidíte, že budete mít z pohybu mnohem větší radost než v uzavřené posilovně nebo doma. Výhody cvičení venku objevilo už spoustu lidí, takže určitě potkáte další sportovce, kteří si po dlouhém náročném dni venku protahují ztuhlé tělo.

Venkovní cvičení už také není jen o běhu nebo placených sportovních aktivitách, možností je mnoho. Vyzkoušejte venkovní posilovny, stroje, ale i soustavy hrazd a madel, které jsou volně přístupné v městech i městských parcích. Tato venkovní sportovní hřiště jsou určená pro všechny dospělé zájemce a existuje řada cviků možností, jak je zapojit do své pravidelné sportovní rutiny. Ať už na protažení na začátku běhu, uvolnění po sportovním výkonu nebo jako samostatný prvek na posilování, nikdy nesáhnete vedle.

V dalších dílech tohoto sportovního seriálu si představíme nejrůznější cviky, venkovní i indoorové, od nejjednodušších po složitější, pro všechny věkové kategorie tak, aby byly prospěšné opravdu všem!

Před začátkem cvičení je nejvhodnější rozehřát se během, jízdou na kolečkových bruslích nebo na kole, rychlou chůzí a pod. Pokud cvičíme jen doma, pak skáčeme a běháme na místě, tancujeme a pod., nejméně po dobu 10 min, lépe však 20 min.

Cvičíme 2-4x týdně kombinaci cviků, které posílí celé tělo.