Dávejte pozor, abyste si udržovali správnou hladinu cukru v krvi. Nepravidelné stravování a konzumace sladkých jídel mohou způsobit, že hladina cukru v krvi kolísá. To mimo jiné vede k nerovnováze hormonů, což v nás může vyvolat podrážděnost či rozmrzelost. Konzumace komplexních sacharidů, bílkovin, tuků a vlákniny v každém jídle pomáhá udržet hladinu cukru v krvi na správné úrovni. Správné tuky jsou navíc nezbytné pro nervový systém a podporují náš mozek. Stejně jako vitamín B, který zároveň napomáhá zklidnění. Najdete ho například v zelenině.

Problém špatné nálady je v tom, že nemusíte mít ani chuť si něco pořádného uvařit. Pokud je to i váš případ, zkuste využít dny, kdy máte dobrou náladu a jídlo si připravte dopředu – pro své budoucí já s horší náladou. :) Když si uděláte několik dávek, můžete je nechat v mrazáku a vytáhnou dle potřeby. Na mražení jsou perfektní třeba vývary a různé omáčky, hodit se vám může také sladké pečivo, jako jsou muffiny, či ovoce a zelenina na smoothie.

Pro příjemnější přípravu si pořiďte kuchyňské vybavení, které vám práci usnadní. Mohou to být pomalé hrnce, mixéry nebo multifunkční nádobí. Neudělají za vás sice všechnu práci, ale rozhodně vám to ulehčí.

V neposlední řadě se vždy snažte o pozitivní přístup – děláte to nejlepší, co můžete. Nebuďte na sebe příliš přísní. Vařte, když můžete, a snažte se mít po ruce ty správné a kvalitní potraviny – Racio chlebíčky jsou na to perfektní, protože mají praktické balení a dlouho vydrží ve vaší spíži.

Jaké potraviny vaší náladě prospějou?

Losos

Losos je vynikajícím zdrojem omega-3 mastných kyselin, které jsou klíčové pro vývoj mozku a nervového systému. Zároveň bylo prokázáno, že napomáhají dobré náladě – studie ukazují, že v oblastech, kde lidé konzumují více tučných ryb, je méně úzkostí a depresí.

Tmavě zelená listová zelenina

Takto zbarvená zelenina, jako je třeba špenát, kapusta, mangold, rukola a další, je bohatá na spoustu živin, včetně vlákniny pro vyrovnání hladiny cukru v krvi a vitamínu B pro posílení mozkových funkcí a železa. Nedostatek železa je spojen s úzkostmi. Železo (a vitamíny skupiny B) nám také pomáhají produkovat energii. A díky té máme čas dělat věci, které nás baví.

Chia semínka

Chia semínka jsou rostlinným zdrojem omega-3 mastných kyselin a obsahují velké množství dalších živin, jako jsou bílkoviny, vláknina, vápník a železo. Velmi důležitý je také jejich obsah hořčíku, který napomáhá relaxaci a může pomoci snížit stres a úzkost.

Jak tato semínka můžete využít? Přidejte je do kaše, posypte s nimi pečivo, nebo je zalijte mlékem a udělejte z nich dezert. Tak jsme je využili my v receptu s Racio bio rýžovými chlebíčky.

Budete potřebovat:

  • chia semínka
  • mléko
  • kiwi a mango, nebo jiné libovolné ovoce
  • Racio bio rýžové chlebíčky

Jak na to:

Nejprve si smíchejte chia semínka s mlékem a nechte je nabobtnat. Poté směs s chia semínky nandejte do sklenice, zasypte čerstvým ovocem (my jsme zvolili kiwi a mango, ale skvěle budou fungovat třeba i maliny, borůvky, jahody,...). Na vrstvu ovoce nalámejte libovolné bio chlebíčky Racio, na ně další vrstvu chia semínek a opět ovoce. Můžete chvíli vychladit nebo ihned podávat!

Čočka

Tyto malinké kuličky jsou přímo nabité vitamínem D, který blahodárně působí na nervový systém. Důležitý je také obsah kyseliny listové, jejíž nedostatek se spojuje s depresí. Vysoký obsah čočky (99,4 %!) najdete také v našich čočkových Racio mini rolkách, které můžete mít stále po ruce.

Vejce

Takové obyčejné jídlo, že? Najdete v něm ale vysoký obsah bílkovin, vitamínu D a B12. Obsahují také cholin, který podporuje nervový systém a zlepšuje náladu.

Výhodou je, že se vejce snadno připravují a můžete je konzumovat na mnoho způsobů - uvařené natvrdo, v pomazánce, míchané, jako volské oko, na Racio chlebíčku s avokádem, nebo třeba jako omeletu.

Avokádo

Výživné, s krásně krémovou strukturou. Avokádo obsahuje vitamín B6, vlákninu, vitamín E a vitamín C. Díky vysokému obsahu tuku vám dodá dostatek energie. Pozitivně působí také na nervovou soustavu, stabilizuje výkyvy nálad a zlepšuje koncentraci.

Čokoláda

A jako poslední v řadě je snad ten nejoblíbenější bojovník proti špatné náladě. Čokoláda. Nabízí se to, že? Ale sáhněte po té kvalitní! Čokoláda zlepšuje náladu a je bohatým zdrojem antioxidantů. Pravou belgickou čokoládou pro vás také poléváme Cornies - dle libosti si pak můžete vybrat mléčnou nebo hořkou.

Věříme, že jsme vás seznamem pro dobrou náladu inspirovali a že tyto potraviny do svého jídelníčku zařadíte pravidelně. Slibujeme, že i to, že nad jídlem budete přemýšlet vám náladu zlepší a budete ze sebe mít radost.