Je to jednoduché – na talíři máte spoustu jídla, které vás zasytí, vůbec nemáte pocit, že držíte dietu a vaše hmotnost se snižuje. Tajemství totiž tkví ve skladbě pokrmu. „Volumetrika je nutriční přístup, který zohledňuje denzitu neboli hustotu potravin. Jedná se o to, že každá potravina má svoji hustotu a z té vyplývá i energetická hodnota“ vysvětluje základní princip této metody výživy nutriční terapeutka Sadra Miloševičová, DiS. et DiS. „V praxi to vypadá tak, že čím nižší kalorická hustota, tím méně energie daná potravina obsahuje. Do jídelníčku se tedy zařazují nízkokalorické potraviny, protože jich můžeme sníst o něco více.“ pokračuje ve výkladu nutriční terapeutka a dodává: „Je to přístup, který je hlavně vizuální a pomáhá, aby se hubnoucí necítil hladově. Snadno tak lze vyměnit nezdravé potraviny za zdravější a přitom mít pocit, že nejsem nijak znevýhodněn.“
Na štíhlou siluetu s plným talířem
Zní to jako pohádka: po každém jídle budete sytí, a přesto půjdou nenáviděná kila dolů. Žádný div, že se volumetrika stala hitem všech, kdo bojují s nadváhou a představa odříkání si jídla je pro ně hotovou noční můrou. Kouzlo tohoto dietního plánu tkví v jeho logičnosti a jednoduchosti.
Ten pocit beznaděje zná nejspíš každý, kdo někdy držel dietu: ve snaze co nejrychleji zhubnout se porce jídla smrsknou na miniporcičku na talíři téměř neviditelnou a mozek celý den ovládá jediná myšlenka: „Mám hlad!“. Vytrvalejší jedinci to vydrží týden či dokonce dva, ti méně odolní vzdávají svůj boj po třech dnech nájezdem na ledničku. Odborníci tvrdí, že hubnutí začíná v hlavě a právě tato idea je iniciátorkou a zároveň jednou z důležitých součástí principu volumetrického výživového plánu.
Jak to funguje?
Nová revoluční metoda?
S názvem volumetrika a jejím popisem přišla před pár lety americká nutriční specialistka Barbara Rolls PhD. a zvláště mezi celebritami začala tato metoda hubnutí zažívat velký boom. V zásadě se však jedná o přístup, s nímž nutriční terapeuti pracují již dlouhá léta, což potvrzuje i nutriční terapeutka Sandra Miloševičová: „Tento systém výživy je jako součást dietního plánu u nás používán už opravdu dlouho. Já sama ho používám ve větší či menší míře u každého klienta. Vždy se setkává s nadšením i úspěchy při hubnutí – a to jsou klíčové atributy pro motivaci ke shazování kil. Psychologický efekt plného talíře hraje velkou roli.“
Dejte si do nosu
Podle volumetriky je tedy důležitá hustota a objem jídla – díky němu je talíř plný. Nesmíme ale zapomínat na nutnost poskytnout tělu veškeré důležité živiny, tedy vitaminy, minerální látky i vlákninu obsaženou jak v čerstvé zelenině a ovoci, tak i v cereáliích. Není vhodné na pečivo rezignovat. „Klasické rohlíky a chleba“ však lze vyměnit za něco lehčího: „Je totiž velký rozdíl, když je na talíři 100 g bílého chleba, nebo 100 g pufovaných chlebíčků – prvního je sotva jeden krajíc, kdežto druhého skoro 10 kusů. Co do energetické náročnosti je to ale totéž,“ upozorňuje Sandra Miloševičová.
Záleží samozřejmě také na druhu chlebíčků. RACIO Celozrnné chlebíčky multigrain 130 g jsou například kvůli svému složení bohatší na vlákninu, zatímco RACIO Silouette špaldové jsou díky špaldě, kterou obsahují a jež má více obohacujích látek a dokáže posilovat imunitní systém, ceněny mimo jiné i pro svou příjemnou oříškovou chuť. Ani mlsání totiž není úplně zapovězeno: hubnoucí si v rámci svačiny bez výčitek, a dokonce coby součást dietního plánu, může klidně dát třeba půl balíčku Raciolek Jablko a skořice. Pufované produkty jsou tak díky svému velkému objemu, ale nízké hustotě výtečnou potravinou nahrazující čerstvé pečivo.
Sandra Miloševičová DiS. et DiS.
je diplomovaná nutriční terapeutka bez nutnosti dohledu lékaře, která vede vlastní poradnu v Plzni a v Dobřanech, publikuje do časopisů, poskytuje odborné poradenství pro celorepublikově známé potravinové značky. Výživu staví na přirozených potravinách, nikoli na doplňcích, ve své praxi využívá fytoterapii (léčba bylinami a houbami), současně pracuje s myslí a motivací klienta. Nyní připravuje vlastní knihu.