Všechny jsou skvělým zdrojem bílkovin a energie a při správné přípravě představují velmi chutné suroviny pro přípravu salátů, hlavních jídel i příloh.

Hrách obsahuje vysoké množství zdraví prospěšných minerálních látek, zejména draslíku a fosforu. Pomáhá proti zažívacím potížím a posiluje naši imunitu. Pro podporu krevního oběhu a správné funkce srdce pak můžete sáhnout například po čočce. Její příprava je velmi rychlá a můžete si pochutnat hned na několika druzích: červené, zelené, žluté, hnědé a dokonce černé. Taková cizrna má pak na rozdíl od hrachu nasládlou oříškovou chuť a hodí se například k přípravě salátů.

Výživoví poradci doporučují konzumaci luštěnin alespoň jednou týdně, a to mimo jiné jako prevenci před kardiovaskulárními onemocněními. Luštěniny podporují také růst svalů, kostí a nervů. Jejich spotřeba v Česku je však dlouhodobě nízká, ačkoli dnes na trhu existuje nepřeberné množství jejich druhů. Nejen děti, ale ani dospělé není mnohdy snadné přesvědčit o jejich prospěšnosti.

Pokud se vám nedaří pravidelně zařazovat luštěniny na talíř, můžete vyzkoušet například novinku mini rolky s příchutí cizrna a hrášek od firmy RACIO. Křupavé rolky jsou díky vysokému obsahu cizrny a hrášku bohaté na bílkoviny a vlákninu. Díky dochucení mořskou solí zaujmou děti i dospělé. Rolky si můžete přibalit jako rychlou a zdravou svačinku, která dodá tělu energii i potřebné živiny. Hodí se proto jako perfektní svačina na cesty, do školy, do práce nebo jen tak na domácí mlsání.