Jak se vyznat ve složení výrobků – čtěte obaly správně
Jakmile se začnete více zajímat o svou stravu a o to, jaké živiny svému tělu dopřáváte, jako první krok se všude dočtete, že je třeba začít kontrolovat složení potravin ve vašem jídelníčku. Z počátku vám to může připadat zdlouhavé, ale věřte, že během pár týdnů se už budete orientovat mnohem lépe a navíc si najdete spoustu oblíbených výrobků, u kterých už budete mít jistotu, že vám složení vyhovuje. Jak se tedy ve složení výrobků vyznat? Pomůžeme vám s tím.
Proč číst složení
Mrknout na designový obal a přečíst si pár slov na přední straně bohužel nestačí, zejména pokud chcete mít svůj jídelníček opravdu pod kontrolou a mít jistotu, že nekonzumujete nic, co nechcete.
Přesné složení obvykle najdete na zadní straně výrobku. Už první letmá kontrola vám napoví – pokud je seznam ingrediencí extrémně dlouhý, budou v něm pravděpodobně i nějaké zbytečné složky, které byste v doma připraveném jídle neměli.
Jak číst složení
Podle evropské legislativy musí být složky uvedeny v sestupném pořadí – na prvním místě tedy vždy najdete složku, které je v daném produktu nejvíce. Můžeme říci, že první tři pozice vám napovědí kvalitu daného výrobku. U složek, které jsou uvedeny v názvu výrobku či zobrazeny na obrázku na přední straně, je výrobce povinen uvádět také procentuální zastoupení dané složky.
Podívejme se například na RACIO čočkové minirolky. Složení je velmi jednoduché: čočková mouka (99,44 %), mořská sůl. Snadno tak zjistíte, kolik obsahují čočky, a že jsou do zdravého jídelníčku velmi vhodné.
Co když složení nerozumíte
Pokud vás zarazila délka seznamu nebo nesrozumitelné názvy jednotlivých složek, dejte pozor. Toto je typický znak vysoce průmyslově zpracovaných potravin. Takové potraviny mohou mít nižší výživovou hodnotu a nemusí být pro naše zdraví úplně vhodné.
Jak postupovat u potravinových alergií
Pokud máte potravinovou alergii, zcela jistě musíte sledovat také přítomnost alergenů. Tyto složky musí být ve složení zvýrazněny (tučně/podtrženě/jinou barvou…) – často se jedná například o mléko, vejce, arašídy či obiloviny s lepkem.
Další úrovní je věta upozorňující na možnou přítomnost stop alergenů na konci složení např. Může obsahovat stopy sóji. Výrobce vás tady informuje, že v průběhu celého zpracování od pole na regál mohlo dojít i při dodržení správné výrobní praxe ke kontaminaci tímto alergenem. Je pak jen na vašem uvážení, zda vám tato skutečnost vadí.
Speciální kategorií je lepek, kdy pro označení „bez lepku“ existuje speciální legislativa. Podle tohoto nařízení EU mohou být výrobky označeny jako “bez lepku”, pokud výrobek obsahuje do 20 mg lepku/ kg výrobku. Právě tato hranice je stanovena jako limit pro bezlepkový výrobek z hlediska reálnosti pěstování a výroby potravin (kontaminaci obilovinami, které obsahují lepek, není možné 100% vyloučit již při pěstování, čištění a mletí surovin, ani při jejich přepravě a samotném zpracování) a také z pohledu celiaků s přihlédnutím k tomu, jaké množství lepku jim při dlouhodobé konzumaci nezpůsobuje těžkosti.
Mimo text „bez lepku“ existuje také logo přeškrtnutého klasu, které je ochrannou známkou ve vlastnictví mezinarodní organizace celiaků AOECS, které ho přiděluje výrobkům, pokud splní jejich podmínky a zaplatí licenční poplatek. Limit 20 mg lepku/kg výrobků pro tyto výrobky ale platí stejný.
Věříme, že teď už se ve složení výrobků budete orientovat mnohem lépe a přejeme vám šťastnou ruku při výběru!