Co je to body shaming, a proč je třeba se jím zabývat

Představy o dokonalosti a tělesné kráse jsou u každého jiné. Z toho vyplývá, že není možné jednoznačně určit, kdo je krásný, a kdo není. Každý má nějakou tu nedokonalost - ať už je to tělesná váha, odstávající uši, nos pršáček či malý vzrůst. Proto by se mohlo zdát, že si lidé nemají co vyčítat. Přesto se to děje a často dost nevybíravým způsobem. Tomuto vysmívání se člověku na základě jeho vzhledu se říká body shaming.

Šikana, která není vidět
Co si člověk představí pod pojmem šikana? Většinou půjde o nějakou formu fyzického násilí. A to mezi dospělými, dospívajícími i dětmi. Body shaming však své oběti zraňuje na duši - přestože útočí na tělo. Může jít o nenápadné a možná i dobře míněné rady typu. „Myslíš, že děláš dobře, když si dáváš takhle velkou koblihu?“ nebo „Jsou kluci, kteří jsou na takový holky, jako seš ty. “ či „Měl bys začít něco se sebou dělat.“ Velmi často jsou tyto slovní narážky výrazně agresivnější a vulgárnější.
Nemusí však jít jen o přímé slovní ataky. Nesplnitelný ideál fyzické krásy na nás denně zírá z internetu. Především sociální sítě jsou plné fotografií, které jsou různým způsobem upravovány, aby tak zmizely údajné fyzické nedostatky. V online prostředí je body shaming velmi nebezpečný, protože útočník k napadání nepotřebuje přímou konfrontaci, může se ukrýt za anonymitu internetu.

Kdo patří k nejzranitelnějším?
Přestože urážky na fyzický vzhled můžeme slýchat v jakémkoliv věku, existuje jedna skupina lidí, která v tomto směru patří k nejcitlivějším. „Pubescenti ve věku do 16 let jsou extrémně zranitelní. Jde totiž o období, kdy si vytváří vlastní identitu, hledají své místo na světě a zároveň potřebují zjistit, co si o nich ten vnější svět myslí a jak je přijímá. Vytváří si vlastní sebeobraz, neboť ten je nedílnou součástí oné identity. V tomto věku je sebehodnota velmi nestabilní,“ popsala psycholožka Petra Vaníčková, která se profesně věnuje dětem a mládeži a dodala, že v tomto věku stačí velmi málo, aby si dospívající na základě zkušenosti s body shamingem o sobě vytvořili negativní obraz.

Proč o tom mluvit?
V Raciu vyrábíme pufované chlebíčky a lehké svačinky, které si oblíbili lidé přemýšlející o tom, co jí. A protože fyzický vzhled často souvisí s jídlem, rozhodli jsme se, na problém body shamingu upozornit. „V Raciu věříme, že vyvážený a pohodový život bez zbytečných stresů je ten správný. A k tomuto životnímu stylu body shaming rozhodně nepatří. Proč někoho hanět pro něco, co nemůže jednoduše ovlivnit? Je důležité přijmout se, jací jsme. To je náš pohled,“ uvedl Radoslav Marek, obchodní ředitel společnosti Racio.

Influencerky se svěří se svými příběhy
Že se problém body shamingu týká všech nám ve svých příbězích sdělí známé influencerky Valentýna Procházková, Tereza Nachtigal a Natálie Otahalová. S jejich pomocí zvedneme téma body shamingu, budeme se o něm bavit a tím se jej pokusíme eliminovat. Protože nejlepší je život bez zbytečného stresu.