Dny se zkracují, teploty snižují, a tak s příchodem podzimu začínáme přirozeně vyhledávat trochu jinou skladbu jídelníčku. Také kvůli sychravému počasí je totiž potřeba našemu tělu dodat dost vitamínů. A že toho má podzimní sezóna hodně co nabídnout! Pojďte se s námi podívat na podzimní potraviny, které byste určitě měli zařazovat pravidelně.

Proč vybírat sezónní plody 

  • Příroda to zařídila dobře – v každém období nám poskytuje potraviny obsahující vitamíny, které naše tělo nejvíce potřebuje.
  • Jsou čerstvé a mají plnou chuť.
  • Dají se sehnat za příznivou cenu. 

Sezónní ovoce a zeleninu nejpohodlněji seženete na farmářských trzích, u místních pěstitelů a samozřejmě také v supermarketech – doporučujeme se však dívat na zemi původu, abyste měli jistotu, že je vše maximálně čerstvé a opravdu lokální. 

Jaké potraviny by v podzimním jídelníčku neměly chybět? 

Dýně 

Typická podzimní potravina – dýně jsou plné vlákniny a beta-karotenu, který se v těle přeměňuje na vitamin A. Ten je prospěšný pro pokožku i zrak. 

Dýni si můžete připravit v tradiční polévce, nebo ji třeba jen zapéct v troubě s bylinkami a olivovým olejem. Výborné je také dýňové pyré, které můžete snadno namazat na naše Racio knäckebroty a rychle tak získat výživnou svačinku. 

Řepa 

Červená řepa je opravdovou superpotravinou. Řepa je zdrojem přirozeně se vyskytujících dusičnanů, snižuje krevní tlak a podporuje imunitu. 

Jak si na ni pochutnat? Řepa je skvělá na všechny možné způsoby! Osvědčenou kombinací je pečená řepa + kozí sýr + rukola. Přichystat z ní můžete také výbornou řepovou pomazánku ( zde najdete skvělý recept ) a skvěle chutná také pečená v troubě na způsob hranolků. 

Červené a bílé zelí 

Zelí má velmi nízký obsah kalorií a přitom je přirozeně velmi výživné. Najdeme v něm zejména železo, vitamín C a E, proto přispívá k detoxikaci těla a podporuje imunitní systém. 

Červené zelí má jemnější chuť, ale zdraví prospěšné jsou obě varianty.

Zelí můžete chroupat za čerstva, podusit ho v troubě jako přílohu nebo ho zavařit v nálevu. Úplně nejzdravější variantou je pak kvašené zelí. 

Batáty

Sladké brambory jsou plné sacharidů, vlákniny, vitamínu A, draslíku a vitamínu C. Podávat je můžete na různé způsoby, třeba jako pyré, bramborové placky, pečené v troubě,... Možná by vás ani nenapadlo, že je v podobě pyré můžete “propašovat” také do moučníků a dezertů. 

Kořenová zelenina 

Mrkev, celer, petržel – stálá trojice poctivých vývarů, které si naše tělo na podzim žádá. Krásně prohřejí a jsou výživné. 

Jablka 

Jablka jsou typickým podzimním zástupcem, nabitá vitamínem C a vlákninou, která pozitivně působí na trávicí systém. Bývají levná, snadno se skladují a mají mnoho využití – pochutnáte si na nich jak samostatně, tak ve štúdlu, koláči, nebo v salátech v kombinaci se zeleninou. Pokud máte jablek přebytek, připravte z nich třeba skvělý domácí mošt. 

Hrušky 

Také hrušky obsahují velké množství vlákniny, které čistí naše střeva. Díky vysokému obsahu vody mají také močopudné a detoxikační účinky. 

Švestky 

Švestky příznivě působí na střeva a dokonce se doporučují při zácpě. Kromě toho obsahují vitamín C a E a pomáhají snižovat hladinu cholesterolu. Pochutnat si na nich můžete hezky za čerstva, ale chutné jsou i sušené, zavařené do povidel, nebo jako součást podzimních koláčů a buchet. 

Věříme, že vás článek inspiroval na zařazení podzimních dobrot do vašeho jídelníčku. Dobrou chuť!