Atopický ekzém se v posledních letech objevuje u každého čtvrtého dítěte. Děti mívají suchou, citlivou kůži, místy i zarudlou, mokvající a rozškrabanou do krve. Ekzém totiž svého nositele nepříjemně svědí. Účinný lék, který by ekzém trvale vyléčil, neexistuje. Naděje však spočívá ve změně jídelníčku u dítěte, případně i u maminky, která ho kojí.

Příčinou svědění a zánětlivého zarudnutí dětské kůže totiž často bývá neodhalená potravinová alergie. Zvlášť pokud se ekzém objeví hned v prvních měsících života a je opravdu intenzivní. Proto je dobré zaměřit se nejen na promazávání nemocné kůže, ale i na pátrání po příčině kožního zánětu.

Kojenec na umělém mléku může trpět alergií na bílkoviny kravského mléka. Plně kojené miminko může alergicky reagovat na cokoliv, co sní jeho maminka. Potravinové alergeny se k dítěti dostávají skrze mateřské mléko. Vše ze stravy matky se ve stopovém množství dostává i k dítěti.

Odhalit konkrétní potraviny, které malému ekzematikovi skutečně vadí, nebývá úplně jednoduché. V pátrání pak může pomoct eliminačně-expoziční dieta a alergologické testy.

Nejčastěji bývají děti alergické na kravské mléko a vejce. Pokud nezabere dieta bez těchto dvou hlavních alergenů, stojí zato vyzkoušet na dva týdny jídelníček i bez pšenice, luštěnin (včetně sóji a arašídů), ořechů, kořenové zeleniny, citrusů, rajčat, ryb, máku, sezamu a syrového ovoce.

Začne-li se stav ekzému díky dietě evidentně lepšit, je jasné, že na některé z vyřazených potravin je dítě skutečně alergické. Pak už je potřeba jednotlivé alergeny systematicky vracet do jídelníčku jeden po druhém a zjišťovat, který z nich zdravotní potíže dítěti opravdu způsobuje. Cílem je malému ekzematikovi nastavit dietu na míru tak, aby se v jídle nemusel omezovat víc, než je nezbytně nutné.

A pokud zjistíte, že alergické problémy vyvolává pšenice, není potřeba propadat panice. Dětská alergie na pšenici může na rozdíl od celiakie časem zcela odeznít. Je však potřeba nějaký čas dodržovat poctivě dietu bez pšeničných produktů. Místo obyčejného chleba a rohlíků s máslem a se šunkou si tak můžete obloži dobrotami kukuřičné placky Cornies , rýžové chlebíčky s amarantem nebo třeba rýžovo-pohankové mini rolky.

Mgr. Jana Ligurská

Mgr. Jana Ligurská je autorkou knihy Atopický ekzém a potravinové alergie očima mámy. Je to první česká publikace, která se komplexně věnuje nejen atopickému ekzému, ale i často zanedbávaným potravinovým alergiím. Na svých stránkách otevírá příběh sedmičlenné rodiny o úspěšném boji s těžkým atopickým ekzémem.

web nakladatelství: pointa.cz