Jaké jsou nejčastější mýty ve výživě?

Mýtus 1 - konzumace kávy přispívá k hubnutí

Pravdou je, že kofein může ve vyšších dávkách fungovat jako spalovač tuků - zvyšuje klidový energetický výdej, má termogenní efekt a díky stimulaci může mít člověk více energie na pohybovou aktivitu. Tato dopomoc je však v reálném světě hubnutí poněkud malá a je tak spíše doplňkem.

‚‚Samotná káva metabolismus nijak nenastartuje. Spíš je nešvar snídat pouze kávu, nebo se káva často pije pouze v kombinaci se sladkou buchtou, což také není pro většinu lidí optimální snídaně, i když to v stravovacích záznamech u klientů vidět často,‘‘ doplňuje Petra.

Mýtus 2 - teplá voda s citronem podporuje hubnutí

‚‚Teplá voda (s citrónem nebo i bez) může nastartovat pohyby střev, a díky tomu se po ránu lépe a rychleji vyprázdníme. S hubnutím to ale nemá vůbec nic společného.’’

Hubnutí má vlastně velmi jednoduchou rovnici. Funguje pouze na základě vybalancovaného příjmu a výdeje energie, s dostatkem spánku a pohody. To, co nám nastartuje hubnutí je pravidelná vyvážená strava s dostatkem všech makroživin a dostatečný energetický výdej v běžných činnostech, ale i v rámci cílené pohybové aktivity.

Mýtus 3 - snídaně je nejdůležitější jídlo dne

Ani to se nedá jednoznačně říct. Pro někoho možná, pro jiného nikoliv.

‚‚Z pohledu objemu stravy nebo rozložení kalorického příjmu by měli při frekvenci stravování “5 jídel denně” tvořit snídaně přibližně 25 % energetického příjmu z celého dne – z tohoto pohledu je oběd nebo večeře podstatnější, ale také to nelze úplně říct. Snídaně ale pomáhá lépe nastartovat tělo z pohledu energie – člověk se během dopoledne nebude cítit tolik unavený, malátný a také nesní objemnější a kaloričtější jídlo později. Zkrátka nám to pomáhá ukočírovat hlad a chutě. Pokud ale vstáváme kolem 10 hodiny, tak pravděpodobně nebude snídaně to nejdůležitější a vrhneme se třeba na bruch nebo vydatnější oběd, což může být také úplně v pořádku. Pokud však vstáváme kolem 6 hodiny a oběd míváme až kolem 12-13 hod, tak minimálně 1-2 jídla bychom do oběda měli stihnout. Obvzlášť to platí, pokud se snažíme o vyváženější stravu nebo máme vysokou metabolickou pořebu, která by ve 2-3 jídlech denně nebyla dostatočně naplněna.’’

Mýtus 4 - když budu jíst pozdě v noci, nezhubnu

‚‚Pokud večeřím pozdě v noci, může to být naprosto v pořádku. Třeba pokud jsem na noční směně, nebo zrovna kojím – čili jsem vzhůru, pracuji. Pokud ale pravidelně vyjídám lednici v noci, tak můžu mít problém s poruchami příjmu potravy anebo jen zaháním hlad, který vznikl důsledkem nepřiměřeného příjmu během dne.’’

Mýtus 5 - je potřeba jíst 5 x denně

I tento mýtus Petra vyvrací.

‚‚Obecně to potřeba není. Frekvence stolování je značně individuální, a to z důvodu rozličné kalorické a nutriční potřeby, kterou musí plnit jedinec během dne, hlavně na základě potřeb, které reflektují jeho životní styl. Zde je potřeba zvážit sedavou x aktivní práci, podíl sportu, věk, výšku, hmotnost, nemoci a také cíl, kterého chce v rámci stravy dosáhnout.

Pro někoho je zdravé a v pořádku jíst 2-3x za den, někdo potřebuje svůj příjem rozložit do 5 či dokonce 6 porci jídla za den. Obecně se ale lidem, kteří se snaží o pestřejší a vyváženější stravu, doporučuje jíst vícekrát za den – ideálně mít 3 hlavní jídla a 1 až 2 svačiny. Zajistí jim to menší kolísání hladiny krevního cukru a tím se také zmenšuje pravděpodobnost mlsání nebo jezení větších porcí v druhé části dne, typicky večer.’’

V posledních letech bývá také poměrně oblíbený přerušovaný půst, který pravidelně střídá dobu stravování a lačnění. Jednoduše řečeno při tomto půstu jedí lidé jen během určeného časového okna. Nejčastějí se vyskytuje metoda 16/8 - 16hodinové období půstu a 8hodinové okno, kdy můžete jíst (tedy například od 12 do 20 hodin), mírnější metodou je pak 12/12. Pokud byste ale s půstem chtěli začít, doporučuje se vše konzultovat s lékařem či nutričním specialistou, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo potřebujete specifické rady ohledně vaší stravy.

Věříme, že teď máte ve zdravém životním stylu o něco jasněji!

Mgr. Petra Kuřátková
Je vystudovaná nutriční terapeutka, specializující se se na výživu dětí a žen v reprodukčním věku. Pomáhá při různých dietních omezeních, především potravinových alergiích/intolerancích, při zavádění příkrmů, vybíravém/odmítavém jedení, poruchách prospívání nebo obezitě. Je spoluautorkou mobilní aplikace BabyDiary&tracker, knihy Začíname s příkrmy, e-booků a mnohých článků a brožur. Znát ji můžete ze sociálních sítí pod jménem @nutrimamma.cz.