11 nejčastějších chyb při grilování
Alespoň jedno grilování si v létě užije téměř každý. Téměř každý se ale také dopustí alespoň jedné grilovací chyby. Pojďte se s námi podívat na to, jaké chyby se dělají nejčastěji a hlavně - jak jim předejít.
1. Nevyčištěný gril
Před každým použitím by měl být gril čistý, protože zbytky na mřížce mohou ošklivě ovlivnit chuť vašeho jídla, navíc jsou samozřejmě velmi nezdravé. Nejvhodnější je gril vyčistit ihned, jak po grilování vychladne.
K dispozici je mnoho speciálních nástrojů a přípravků na čištění grilu, případně můžete alespoň pomocí špachtle seškrábnout větší zbytky jídla a gril pak dočistit drátěnkou.
2. Nedostatečné nahřátí
Roztopíte gril a šup, hned na něj ládujete maso. V tu chvíli je ale žár příliš vysoký a maso se rychle spálí na povrchu a zůstane syrové uvnitř. Grilování chce čas – pokud používáte při grilování uhlí, dopřejte mu dostatek času na rozžhavení, může to klidně trvat i 30 minut. Ve chvíli, kdy jsou uhlíky hezky rozžhavené je ten správný čas na vložení masa.
3. Nedostatečné kořenění
Kořenění masa na gril je jiné, než kořenění na pánev. Na grilovaná jídla dejte více soli a pepře, než si myslíte, že budete potřebovat. Něco z toho shoří, něco odpadne. Navíc správné vrstvení soli, nejlépe té hrubozrnné, vám může pomoci vytvořit na mase lahodnou krustičku.
4. Vysušené maso
Maso na grilu má skvělou chuť, pokud ale není úplně vysušené, což se může stát poměrně rychle. Jak tomu předcházet? Dávejte si pozor na to, jak dlouho je maso na grilu a pokud neodhadnete, zda už je dostatečně propečené, pomozte si teploměrem na maso.
5. Maso hned krájíte
Když maso nakrájíte hned potom, co ho vyndáte z grilu, vyteče poměrně hodně šťávy. Ano, té šťávy, která je zodpovědná za chuť masa. Proto se doporučuje po sundání z grilu maso nechat ještě třeba 10 minut odpočívat pod pokličkou, nebo přikryté alobalem. Díky tomu se šťáva rovnoměrně rozmístí a maso tak bude lahodnější a šťavnatější.
6. Nedáváte pozor na to, co zůstalo na sluníčku
Začínáte grilovat a na stůl nachystáte všechno, co budete potřebovat, včetně různých omáček, dresinků či majonéz. Než se ale maso udělá, všechny tyto choulostivé komponenty jsou v teple a to jim rozhodně nesvědčí. Snažte se mít tyto věci připravené co nejdéle v ledničce a dojděte pro ně až těsně před podáváním.
7. Nepromazáváte mřížku
Na suchou mřížku se maso snadno nalepí a vy ho pak musíte doslova odtrhnout. Nejen, že to nevypadá dobře, ale na grilu tímto způsobem zůstávají zbytky masa, které se dál pálí,... zkrátka, přilepené maso nikdy nechcete. Jak tomu zabránit? Před grilováním mřížku potřete tenkou vrstvou kvalitního oleje. Tenká vrstva opravdu stačí, nechcete totiž, aby potom kapal dolů a z grilu pak šlehaly plameny.
8. Maso přemisťujete vidličkou
Jakmile do masa píchnete vidličkou, vyteče vám všechna šťáva, která dělá tu skvělou nevysušenou chuť. Maso otáčejte pomocí speciální grilovací špachtle. Do masa také nikdy neřežte, abyste zjistili, zda už je propečené. Nejlépe to zjistíte pomocí teploměru na maso.
9. Zapomínáte na přílohy
Na maso při grilování zapomene málokdo. Aby bylo jídlo ale opravdu komplexní a kvalitní, je potřeba ho doplnit také třeba zeleninou (salát je ideální volba, s grilovanou zeleninou uděláte také hodně parády) či zdravými tuky (přidejte olivový olej, avokádo,...). Na přikusování se skvěle hodí i naše Racio mini rolky, nebo celozrnné chlebíčky.
10. Používáte plastové nádobí a příbory
Plastové kuchyňské náčiní není při vysokých teplotách vhodné. Nejlepší je proto používání kovových nástrojů či speciálních nástrojů na gril. Ale pozor…
11. Nesnažte se špinit co nejméně nádobí
Alespoň ne na úkor zdraví. Mytí nádobí nebaví asi nikoho, ale je potřeba rozlišovat nádobí, na kterém je syrové maso a nádobí, na které dáváte již ugrilované jídlo... Příbory, kterými se dotýkáte syrového a příbory, které používáte ke konzumaci. Určitě nás chápete.
Přejeme vám, ať si letošní grilovací sezónu parádně užijete! Dobrou chuť.